Gramatyka J. duńskiego.

Celem niniejszej gramatyki jest zwięzłe przedstawienie panoramy reguł, które rządzą tworzeniem poprawnych konstrukcji w języku duńskim. Niemniej jednak trzeba podkreślić, że grupą docelową przedstawianej gramatyki są osoby uczące się języka duńskiego na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym. W związku z tym, w tej stronie znajdziecie tylko i wyłącznie ogólny zarys tego trudnego języka. Mając do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca wybrałem czytelne graficzne przedstawienie informacji w zamian za szczegółowość.

W całej gramatyce zastosowałem wyłącznie polską terminologię. Przepraszam najmocniej tych, którzy chcieliby się nauczyć duńskiej terminologii. Stwierdziłem jednak, że dla większości ludzi bez szczegółowej wiedzy językowej gramatyka jest zazwyczaj tak ciężkim przedmiotem, że stosowanie nieznanych pojęć sprzyjałoby niechęci do dalszej nauki.

Dla tych, którzy będą chcieli pogłębiać swoją wiedzę na temat wyjątków i szczegółów, mocno polecam „Gramatykę Języka Duńskiego” napisaną przez Eugeniusza Rajnika, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moim zdaniem, nie jest to jednak książka dla początkujących.

Dla znających język angielski na poziomie przynajmniej zaawansowanym polecam „Danish – A comprehensive Grammar”, napisana przez Robina Allana, Philipa Holmesa i Toma Lundskær-Nilsena opublikowana przez Routledge, London. Szczególną zaletą tej książki jest prosty i zrozumiały język, przejrzysty układ graficzny oraz brak naukowego teoretyzowania. Pomimo prostego stylu dogłębnie omawia najbardziej zagmatwane szczegóły duńskiego języka. Niestety jest ona trudno dostępna w Polsce. Można ją kupić jedynie za pośrednictwem księgarni internetowych i specjalizujących się w imporcie książek obcojęzycznych.Michael Hardenfelt, 2005Do góry strony